sobota, 2 marca 2013

Mniszek pospolity



Mniszek pospolity lub mniszek lekarski to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych. Posiada wiele innych nazw, a najpopularniejszą z nich jest mlecz. Owocostan mniszka ma także swoją potoczną nazwę, szczególnie znaną przez dzieci – dmuchawiec. Zastosowanie Mniszka jest bardzo szerokie.

Z młodych surowych liści można przyrządzać sałatkę wiosenną. Wywar z gotowanych kwiatów mniszka wraz z dużą ilością cukru zamienia się w syrop o barwie i konsystencji zbliżonej do miodu - jest on zwany „miodkiem majowym”.

Roślina posiada także właściwości lecznicze. Surowcem zielarskim w jest kwiat rośliny, korzeń a także liście. Kwiat działa przede wszystkim moczopędnie. Korzeń zawiera sporo soli mineralnych, zwłaszcza potasu, kwasy organiczne, sterole, różne związki cukrowe (na przykład insulinę), substancje goryczkowe i cholinę. Substancje te zawarte w Mniszku działają silnie żółciotwórczo i żółciopędnie.

Przetwory z tej rośliny poleca się w schorzeniach, które niszczą wątrobę, po wirusowym zapaleniu wątroby i po zabiegach na drogach żółciowych.