sobota, 2 marca 2013

Mniszek pospolity



Mniszek pospolity lub mniszek lekarski to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych. Posiada wiele innych nazw, a najpopularniejszą z nich jest mlecz. Owocostan mniszka ma także swoją potoczną nazwę, szczególnie znaną przez dzieci – dmuchawiec. Zastosowanie Mniszka jest bardzo szerokie.

Z młodych surowych liści można przyrządzać sałatkę wiosenną. Wywar z gotowanych kwiatów mniszka wraz z dużą ilością cukru zamienia się w syrop o barwie i konsystencji zbliżonej do miodu - jest on zwany „miodkiem majowym”.

Roślina posiada także właściwości lecznicze. Surowcem zielarskim w jest kwiat rośliny, korzeń a także liście. Kwiat działa przede wszystkim moczopędnie. Korzeń zawiera sporo soli mineralnych, zwłaszcza potasu, kwasy organiczne, sterole, różne związki cukrowe (na przykład insulinę), substancje goryczkowe i cholinę. Substancje te zawarte w Mniszku działają silnie żółciotwórczo i żółciopędnie.

Przetwory z tej rośliny poleca się w schorzeniach, które niszczą wątrobę, po wirusowym zapaleniu wątroby i po zabiegach na drogach żółciowych.

niedziela, 17 lutego 2013

Borówka brusznica



Borówka brusznica, często inaczej nazywana borówką czerwoną to roślina wieloletnia należąca do gatunku wrzosowatych. Występuje przede wszystkim na półkuli północnej gdzie panuje umiarkowana i chłodna strefa. W Polsce bardzo pospolita, można ją spotkać zarówno na niżu jak i w górach.

Borówka brusznica posiada szerokie zastosowanie. Jednym z nich jest tradycyjne zdobienie koszyczków wielkanocnych gałązkami borówki. Ponadto jej owoce są jadalne i wraz z dodatkiem gruszek robi się z nich galaretki jako dodatek do ciemnych mięs i dziczyzny. Jest to także roślina lecznicza. W tej sytuacji surowcem leczniczym są liście borówki. Zawierają wiele korzystnych substancji a także witaminy B1, B2, PP i C.

Wewnętrznie stosować ją można przy infekcjach górnych dróg oddechowych, pęcherza moczowego, a także pomocniczo w biegunkach. Substancje zawarte w liściach działają dezynfekująco na układ pokarmowy a także uszczelniają naczynia włosowate. Przy zbyt obfitym stosowaniu mogą wystąpić nudności, wymioty, bóle brzucha. Liści borówki nie należy stosować dłużej niż kilka dni.